Wampiry

Pozornie wampiry są rasą bardzo podobną do elfów. Mierzą one około 6/7 stóp wzrostu. Z reguły ich ciała są smukłe, co nie ujmuje im siły. Ich skóra jest szara, a miejscami niemal czarna.

Oczy elfów stanowią wyłącznie czarne źrenice, dla których jedyną osłoną przez ostrym światłem jest magia.

Ich włosy, podobnie jak włosy elfów, a w przeciwieństwie do włosów innych ras rozumnych, a podobnie jak u zwierząt, rosną do pewnej, naturalnej dla siebie, długości (od 1 do 2 stóp) i nawet nie obcinane nie stają się dłuższe.

Są długowieczne – jeśli nie zabije ich miecz, choroba, czy trucizna będą żyć wiecznie.

Spośród wszelkich śmiertelników, wampiry potrafią najsprawniej posługiwać się magią, a ich ciała produkują największe, nielicząc smoków, ilości energii.​ Z tego względu przedstawiciele tej rasy są uczone magii już od dziecka i to w jej właściwej, wolnej od fałszywych doktryn, formie (choć korzystanie z niej za pomocą samych tylko myśli wciąż jest poza zasięgiem wampirów).

Ciążą u wampirów trwa średnio 7 miesięcy. 

Sprzyja im Opiekun Ciemności i Magii, który po Wojnie Starych Bogów objął we władanie Blaynor – płaszczyznę w której osiadły wampiry.

W trakcie jak były tworzone, wampiry otrzymały od Starych Bogów dwie zdolności, niespotykane u przedstawicieli innych ras.

Pierwszą z nich jest zdolność do pochłaniania energii ofiary w trakcie picia jej krwi (choć to możliwe jedynie za życia ofiary i w ciągu zaledwie paru sekund oj jej śmierci).

Drugą jest natomiast wariacja Starych Bogów na temat kontroli umysłów. Stwórcy potrzebowali bowiem kogoś kto byłby w stanie zapanować nad fintalgami i ich potomstwem (zwłaszcza, że nie chcieli ich zgładzić), z tego względu dali oni wampirom moc kontrolowania pragnień całych stad przedstawicieli blaynorskiej fauny i to (w przeciwieństwie do zwykłej kontroli umysłu) bez konieczności długo trwałych przygotowań. Oczywiście wiele tu zależy od mocy danego wampira i celu jego kontroli. Zralgi i hashtary są stosunkowo łatwe do kontrolowania nawet w dużej liczbie, ale tylko nieliczne wampiry potrafią zawładnąć więcej niż jednym lakorem (nie wspominając o fintalgach).