Varallax

To jeden ze Starych Bogowie, który jednak powstał zdala od konstruktorów Praświata . Do końca Drugiej Ery żył, w innych, nieznanych światach. Jego potęga jest porównywalna z mocą Pierwszego Strażnika.

Od jego przybycia do Ayrte liczone są lata Trzeciej Ery.

Nie ma swojej właściwej, fizycznej formy, ale jest na tyle potężny, że może samodzielnie materializować swoje ciało. Po swoim dotarciu do góry Irono i pierwszym ujrzeniu smoków , przybrał ich postać i zdominował ich hierarchię, by wkrótce przekonać je do wojny z resztą świata. Tak rozpoczęła się Wojna Smoka .

Smoki posłały swoich wyznawców do walki i same niejednokrotnie wspomagały wysiłki swoich wojsk, tymczasem Varallax nie opuszczał swojego leża. Tak było do momentu, gdy mieszkańcom Ayrte przybyli na pomoc Opiekunowie wraz z zastępami z Blaynor i Daem .

Wtedy Varallax dołączył do walki. Trwał impas. Straty odnoszone po obu stronach były równe, ale jako że smoków już wcześniej było niewiele, one dotkliwiej je odczówały. Z tego względu smoki zwróciły się do Varallaxa, żeby zakończył wojną, a on zgodził się i osobiście wysunął do Opiekunów propozycję pokoju, którą poparł odpowiednimi groźbami.

Od tego czasu nie opuścił swojego leża w górze Irono, pod którą od tamtej pory bez przerwy strzegło dwóch Opiekunów.