Starzy Bogowie

Starzy Bogowie to pierwotne istoty, które 20 000 lat temu zaczęły się scalać z energii wypełniającej pustkę. Nie posiadali ciał, a jedynie niematerialne dusze.

Pierwszym z nich (nie licząc Duchów Studni z Uświęconego Miejsca) był Sirion nazywany również Przedwiecznym, bo to od jego narodzin liczony jest czas. Kolejny Stary Bóg wyłonił się z chaosu dopiero po 27 latach. Później było ich jeszcze wielu, ale ostatni z nich dokonał samostworzania w 268 roku Pierwszej Ery.

W roku 369 miał miejsce pierwszy kontakt między Starymi Bogami, którzy do tej pory swobonie uczyli się kreować korzystając z nieskończonej mocy wokół siebie. Pierwsze kontakty wymusił na nich stworzenie języka i wkrótce doprowdził do powstania wspólnych projektów stwarzania, aż w końcu w roku 694 wszyscy Starzy Bogowie wspólnie założyli projekt o nazwie "Dom".

Projekt został zamknięty ponieważ w 3548 roku  jego sukces sodłownie przerósł możliwości twórców. Radosna kreacja trwająca niemal trzy tysiąclecia doprowadziła do wyczerpania całej energii znajdującej się w pobliżu, gotowego już Praświata, a co za tym idzie uwięzienia Starych Bogów w ich własnym dziele.

W tym czasie jedynymi skupiskami energii stały się dusze samych Starych Bogów, więc ostatecznie po 38 latach, by uniknąć "kanibalizmu", rozpoczęli oni kolejny projekt nazwany "Życie".

Jego pierwszym sukcesem było stworzenie bakterii, które później dostarczyły energii potrzebnej do rozwinięcia pierwszego właściwego etapu projektu który dotyczył roślinności.

Po tym etapie wielu Starych Bogów odstąpiło od projektu, usatysfakcjonowanych dotychczasowymi dokonaniami, jednak pozostali rozpoczęli etap w któym tworzone były zwierzęta i który został zwieńczony stworzeniem człowieka – pierwszej istoty rozumnej.

Starzy Bogowie długo debatowali nad jego losem, ale w końcu projekt ruszył dalej i zaczęły powstawać kolejne rasy śmiertelników. Głównym ku temu powodem był fakt, że połączenie ciała i duszy istoty rozumnej produkowało znacznie więcej energii niż w przypadku zwierząt czy roślin.

Ostateczny koniec projektu nastał wraz z początkiem ze spętaniem umysłów nowopowstałych orków i wybuchem Wojny Starych Bogów, która to przyniosła koniec całej rasie stwórców.