Smoki

Smoki są to potężne, podobne do gadów istoty rozumne. Ich ciała pokrywa łuska. Przemieszczają się na 4 łapach, bądź też przy użyciu 2 osadzonych na plecach, wielkich skrzydeł. Mają podłużne pyski w wielu miejscach wybrzuszone przez kości, a ich oczy prócz tęczówek zawierają jedynie wąską pionową szparkę, stanowiącą źrenicę. U niektórych osobników, kości kręgów przebijają się przez skórę oraz łuski i wystają z ciała.

Co prawda nie potrafią mówić, ale mogą się komunikować za pomocą telepatii i to zarówno ze swoimi pobratymcami jak i z przedstawicielami innych gatunków.

Po rozdarciu świata na płaszczyzny trafiły do Ayrte i osiadły w okolicach góry Irono.

Jako jedne z nielicznych istot na tej płaszczyźnie mogą używać magii bez słów, ale tyczy się to tylko magii ognia uwalnianej podczas ziania płomieniami i wynika z kierowania się instynktem, a nie z pełnego zrozumienia tego aspektu natury.

Przez nielicznych były czczone od zarania dziejów, ale po okresie nazwanym Kryzysem Wiary rzesze ich wyznawców zasiliły tysiące nowych wiernych, którzy w pobliżu góry Irono założyli coś na kształt państa fanatyków.

Smoki z regóły żyją samotnie lub w małych społecznościach, a do czasu nadejścia Varallaxa hierarchię wśród nich wyznaczała siła.

Na przestrzeni wieków zaangażowały się tylko w trzy wojny: Wojnę Starych Bogów, Wojnę Smoka i Wojnę Opiekunów.