Magia

Jest to ogólne pojęcie opisujące manipulację energią.

Operowanie nią na wyższym poziomie polega na kształtowaniu rzeczywistości za pomocą myśli. Trudnością jest tu przymus pełnego zrozumienia każdego aspektu manipulowanego obiekt, jak również konieczność ciągłego skupiania się na każdym, nawet najdrobniejszym etapie, manipulacji, póki zaklęcie ma działać. Z tego względu, dla przykładu bezpośrednie przecięcie ciała jest niemożliwe nawet dla Opiekunów właśnie z uwagi na złożoność jego struktury.

Alternatywą jak i uproszczeniem jest stosowanie zaklęcia i run . Wypowiedziane, czy zapisane słowa zawierają w sobie pełne zrozumienie danej manipulacji, a ponad to w przypadku run, działanie magii jest podtrzymywanie dopóki tylko zapisane słowo zaklęcie podsyca potrzebna energia.

Właśnie te dwie uproszczone metody umożliwiają śmiertelnikom korzystanie z magii, jednak mimo to runy stanowią tajemnice dla większości posługujących się magią.

Pierwotnie nad runami i zaklęciami nad nimi wyłącznie śmiertelnicy, ale po Wojnie Starych Bogów dołączyli do nich Opiekunowie i aidiuni.

Istnieją jeszcze dwie dziedziny magii, które można by zaliczyć do podkategorii kontrolowania magii myślą. Jest to, dostępna dla wszystkich magów, telepatia, która polega na przekazywaniu i przechwytywaniu informacji myślą, oraz dostępna jedynie wybranym kontrola umysłu.

Na płaszczyźnie Ayrte dwie największe szkoły magii są suwerenne, a są to: Agnaztar i Fariunel.

Na przestrzeni tysiącleci wsród śmiertelników powstało wiele indeologii dotyczących magii. Szczególnie po Wojnie Ras najważniejsze pięć doktryn przypisuje się do kolejnych ras.

Elfy wyznają słuszność "magii natury", która opiera się na czerpaniu sił z roślin.

Ludzie i Krasnoludy uważają, właściwą metodą korzystania z magii jest korzystanie z "magii artefaktów". Sprowadza się to do cierpliwego gromadzenia energii w przygotowanych do tego naczyniach, celem użycia jej w przyszłości do rzucenia zaklęcia. Zwykle energia ta pierwotnie pochodzi z ciała maga, ale wykorzystywanie innych jej źródeł nie przeczy tej doktrynie.

Orkowie uważają, że jedyne prawdziwe pojmowanie magii wiąże się z korzystaniem z niej za pośrednictwem Duchów Klanów, a co za tym idzie jedynie szamani są godni do korzystania z czarów.

Ogry wierzą w słuszność "magii ziemi". W praktyce nie różni się ona niczym od tej nazywanej "mroczną" poza tym, że u ogrów nie są widoczne zmiany, które mroczna magia powoduje w ciele maga. Ponad to ogry nie są tego choćby świadome tych podobieństw, a próba zmienienia tego faktu jest przez nie surowo karana. Według nich ich moc pochodzi z ziemi, a prawo do korzystania z niej mają jedynie najstarsze matory.

Ludzie Pustyni nie tyle wierzą, że ich ideologia jest jedyną słuszną co uznają, że ich metoda korzystania z magii jest najskuteczniejsza. Polega ona na pieczętowaniu w specjalnych naczyniach naczyniach istot zwanych Duchami Pustyni i czerpaniu z nich mocy potrzebnej do korzystania z zaklęć.

Istnieje również idea traktująca o "mrocznej magii" wiąże się ona z wykorzystywaniem z energii własnego ciała. Ta metoda jest zazwyczaj przypisywana magom z Agnaztaru. Nazwano ją "mroczną" ponieważ wystawianie ciał na skrajne wyczerpanie, spowodowane zużyciem dużej dawki energii, wymusza na nich adaptację, a co za tym idzie, zmiany – również fizyczne. Ich efektem jest zamiana koloru skóry na szary, a barwę włosów i oczu na czerń.

Ciekawym przypadkiem jest magia uprwiana przez proroków. Dzięki swojej głębokiej wierze urzywają oni magii w czystej postaci (co z kolei pogłębia ich wiarę).