Lerden

Lerden został stworzony przez Fireona, jako trzeci, zaraz po Aeynie, w "drugim pokoleniu" bogów Opiekunów.

Narodził się jako Opiekun Ciemności i Magii z już kompletną wiedzą o świecie, Starych Bogach i działaniu magii (choć do zrozumienia konkretnych czarów musiał dążyć samodzielnie).

Fireon tworząc go za wzór wziął sobie rasę wampirów.

Po zakończeniu Wojny Starych Bogów Pierwszy Strażnik nakazał Lerdenowi mu osiąść w Farianor w Blaynor, jako władca tej płaszczyzny i jej mieszkańców.

Jak więkoszość Opiekunów, Lerden otrzymał dwie postacie, w których może się swobodnie poruszać.

Jedną prostą, podobną do ciał śmiertelników, którzy wielokrotnie wymagali od swoich organizmów produkcji ogromnych ilości energii (jak magowie z Agnaztaru), a także do ciał wampirów.

Ma w niej przydługie kruczoczarne włosy, szarą, a miejscami wręcz czarną skórę i czarne, złożone z samych tylko źrenic, oczy. Zwykle nosi wtedy długą czarną szatę.

Druga jego forma jest formą boską. Jego kształty rozmywają się, a ciało staje się niemal niematerialne. Tkanki zastępuje czarno-purpurową mgła złożona z czystej energii. W tej formie Lerden może bez problemu zmieniać własny kształt, a nawet przenikać przez materię.

W trakcie lat pokoju Lerden studiował działanie magii, dążył do zrozumienia zaklęć Starych Bogów, w tym Pięciu Darów Siriona, a także odkrywał kolejne zaklęcia oraz runy.

Opiekunowie, a więc i Lerden, interweniowali w Wojnie Smoka i w Wojnie Ras (poprzez wypuszczenie na armie ludzi hord z Blaynor), zakończyli Spisek Khasiry oraz brali czynny udział po obu stronach konfliktu w trakcie Wojny Opiekunów.