Krasnoludy

Krasnoludy to rasa niewysokich, bo mierzących w okolicach 4,5 stopy, śmiertelników, którzy w większości upodobali sobie żywot pod ziemię.

Przedstawicieli tej rasy cechuje krępa budowa ciała oraz siła znacznie większa niż można by sądzić po ich wzroście. Zazwyczaj krasnoludy noszą bardzo długie brody, bez których rysy ich twarzy, a zwłaszcza duże, bulwiaste nosy, niejednokrotnie wyglądają zwyczajnie głupio. Kobiety krasnoludów wyglądem niemal nie różnią się od ludzkich karlic.

Większość krasnoludzkich magów kształci się w samotniach, jednak są i tacy, którzy czynią to przy dworach królewskich, by po zakończeniu nauk móc mocą służyć swoim królom.

Według ich doktryny pojmowania magii, mag powinien posiadać artefakt, do którego regularnie przelewa (najczęściej własną, niewykorzystywaną) energię, którą później może wykorzystać do rzucania czarów.

Najstarsi przedstawiciele ludzi dożywają 160 lat, ale większość z nich nie osiąga choćby ósmej dekady swojego życia.

Ze względu na zamiłowanie krasnoludów do obróbki kamienia i wszelkich kruszców, a także na ich obsesje na punkcie kamieni szlachetnych i złota sprzyja im Opiekun Ziemi.

Na początku Wojny Smoka kranoludy zostały wypędzone ze swoich kopalni pod Górami Wysokimi, a po jej zakończeniu znaczna ich część osiadła w nowo powstałym państwie, Tornhill, założonym na północno-wschodnim krańcu Ayrte pod Górami Północy.

Po Wojnie Ras niemal wszystkie krasnoludy, które do tej pory mieszkały w w wielorasowych królestwach, osiadły w Tornhill.